Те настояваха Ръководството да поеме ангажимент да спазва българското законодателство работещите да получават ежемесечно трудовите възнаграждения сега и през 2013 г., да се изплатят обезщетенията на освободените работници и служители в последните две години поради навършване на осигурителен стаж и възраст, да има бъдеще за аграрната наука в България.

  • 001
  • Protest_SSA_18Dec-124
  • Protest_SSA_18Dec-131
  • Protest_SSA_18Dec-142
  • Protest_SSA_18Dec-144
  • Protest_SSA_18Dec-149
  • Protest_SSA_18Dec-153
  • Protest_SSA_18Dec-154

Днес, броени дни преди коледа, когато всички хора са обзети от коледния дух, представители на научната общност, работещи и служители в системата на Селскостопанска академия, угнетени от унизителна ситуация, която мачка професионалното и човешкото им достойнство, питат как да посрещнат коледните и новогодишните празници.

Нямаме работни заплати за месец ноември, а заплатите за м. декември изглежда химера. Държавните предприятия – опитни станции и експериментални бази - от структурата на ССА са оставени да фалират - работни заплати при тях не са изплащани от месец юли.

По-страшното е, че реалните условия, при които се налага да работят звената на аграрната наука през 21-ви век, са повече от трагични. Това ли е парадоксът на българската наука – да се търсят научни постижения в светлината на Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2020 при ежемесечни заплахи и спиране на ток, вода, телефони, интернет, без средства за научни опити, публикации, научен обмен. Срамно е да се работи и развива научна дейност при такива условия!

Селскостопанска академия е създадена от родолюбиви българи и прогресивни държавници преди 120 години и днес има 25 научни института, специализирани в различни области на отрасъла, Уникален научен музей с ценна експозиция и 21 държавни предприятия. В тази система работят 3167 души, 733 научни работници, от които 53 професори, 311 доценти, 212 гл. асистенти, 107асистенти. Средната работна заплата е 589 лева.

За съжаление нито законодателната, нито изпълнителната власт се вслушаха в предупрежденията и исканията на синдикатите, изказани още преди две години, при приемането и разпределението на бюджета както на МЗХ, респективно на бюджета на Академията, че заделяните средства в размер на 26 мл. лева за Академията са крайно недостатъчни за осъществяване на научната, приложната, обслужваща и спомагателна дейност в областта на земеделието, животновъдството и хранителната промишленост. Този бюджет е силно редуциран и не е съобразен нито с нарастването на МРЗ в страната, още по-малко с квалификацията, професионализма и експертността на работещите в структурните звена на Академията.

Критичното финансово състояние, в което днес се намира Академията се задълбочава стремглаво - над 5 милиона задължения към доставчици, неразплатени обезщетения при пенсиониране, дължими работни заплати - всичко това неминуемо генерира постоянно социално недоволство и отлив на научен потенциал.

В митинга се включиха: Института по животновъдни науки, Костинброд,

Института по аграрна икономика, Института „Пушкаров”, Агробио институт, Института по декоративна растителност, Института по криобиология, загрижени за съдбата на 3200-те е работници и служители в системата на Селскостопанска академия.

Изказвания направиха колеги от различни структури. Малка част от тях са:

„Приятели, носим Ви солидарни поздрави от заснежена Кнежа! Въпреки тежките пътни условия сме тук, за да подкрепим селскостопанската наука в България. Още една група подкрепя колегите ни в митинга в Плевен. Не можем да търпим повече унизителните условия, в които сме принудени да работим, защото в Кнежа няма друго работещо предприятие освен Института по царевицата. Знае ли Министъра и Проф. Славейков как се добиват хибридни сортове царевица, в конкурентна среда на световния пазар, без пари за наука?” – Камелия Петрова, от Института по царевицата от Кнежа

„Тук сме малка група от институтите на Селскостопанска академия в Плевен, за да подкрепим справедливите искания и да ви уверим, че имате подкрепата на Плевенските институти – по лозата и виното и по фуражните култури, които днес също са на протест, за да обърнат общественото внимание върху проблемите на българската аграрна наука. Търпението на всички е изчерпано, напрежението в колективите е огромно.” каза Николай Генов, Институт по лозата и виното, Плевен

„Искам да попитам хората в земеделското министерство как се живее с 400 или 500 лева заплата. Нека да излезе министърът, да вземе тези пари и да се опита да живее, а след това два месеца и без тези пари. Искам да попитам всички, които ни управляват, защо се опитват да затрият науката в България и защо се опитват да смачкат младите хора, които се опитват да направят някакъв прогрес, да движат страната напред по един или друг начин със своите знания, опит, желание да се развиват и постигат някакви значими резултати. Защо в момента ни слагат на колене и ни унижават да се молим за 500 лева заплата", попита Наталия Андреева, един от малкото останали млади учени в академията и председател на Младежката секция на ФНСЗ-КНСБ.

Днес паралелни солидарни протестни действия се проведоха в Добрич и Плевен.

С нас бяха колегите от цялата страна. Имахме подкрепа чрез декларации от Образцов чифлик в Русе, Института по растителни генетични ресурси, Садово, от ИЗ в Шумен. Освен това Ви припомняме декларациите на отделните институти за унизителното положение, в което са поставени селскостопанските институти и държавни предприятия от: ДЗИ, Ген. Тошево, Опитна станция по соята, Павликени, Опитна станция по земеделие, Поморие, ИРГР, Садово, ОСЗ, Хан Крум, Института по царевицата, Кнежа, ИЖН, Костинброд, Института по фуражите, Плевен, Института по Овощарство, Пловдив

„Колеги, ние синдикалистите от ИРГР-Садово за съжаление не можем да присъстваме на протеста, но сме съпричастни с Вас в този мразовит ден!
Както казва г-н Министъра( май само на книга) България е аграрна държава , и ще си остане такава. Тя, Държавата има дадености, които ще , се развиват благодарение на институтите в ССА, бъдещето е в тях и тя Държавата е зад тях и ще им помага. Е г-н Министър , къде е Държавата, която ще помага?
Това ли е помощта, два месеца без осигуровки, с неизплатени обезщетения , със заплахи за изключване на ток, вода, и т.н.?” –
Питаха колегите от Пловдив.

„Ръководствата на ССА и МЗХ непрекъснато уверяваха синдикалните ръководства на всички срещи в Селскостопанска академия и на Тристранния съвет в Министерството, че пари за заплати са заделени до края на годината и всички негови поделения ще си получат работните възнаграждения. На нашите тревожни въпроси за недофинансирания бюджет на Академията, отново ни уверяваха, че пари има и в края на годината ни очакват „хубави изненади“. За да стигнем до днес, в навечерието на светлите Коледни и Новогодишни празници работещите в Добруджански институт да протестираме, защото останахме без работни заплати. Срам ни е, че толкова дълго бяхме лъгани! Срам ни е от децата, семействата, че развалихме празниците, защото нямаме пари.” се казва в протестната декларация на участниците в митинга от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево.

Освен това имахме солидарната подкрепа на колегите от Напоителни системи, Агенцията за безопасност на храните, Агенцията за борба с градушките, от територията на цялата страна – наши синдикални членове.

След половин час участниците в митинга бяха поканени да продължат дискусията в сградата на Министерството, където ги чакаха Заместник-министъра на земеделието и храните Светлана Боянова и Председателя на Академията, Проф. Слявейков.

Зам. Министър Боянова каза пред цялата общност, че „…. Премиерът днес ми нареди да се разплатят работните заплати в Селскостопанска академия” и обясни, че парите - 2, 800 млн. лева днес ще бъдат отпуснати от Министерство на финансите, с които, заедно с реализираните икономии от бюджета на Министерството да се изплатят заплатите за ноември. „Нашето намерение е поне ноемврийските заплати да бъдат платени", каза Боянова, като има възможност да се изплатят и част от дължимите заплати за декември. Окончателното решение ще се чуе след като се проведе заседанието на контактната група.

Тя бе сформирана от представители на двата синдиката, които утре в 10:30 часа да се срещнат с представители на екипа на Министерството, за да търсят възможности за осигуряване на дължимите заплати и преструктурирането на ССА.

До дефицит на средствата за персонала се стигна след забавяне на планираното преструктуриране на Академията.

Независимо от резултата на работата на контактната група утре работещите в системата запазват правото си на протест утре – 20.12.2012 г. от 12:30 часа.

Участниците бяха категорични, че запазват протестна готовност и за януари, ако не се намери достойно решение за бюджета на селскостопанската наука.

Други дейности

BG05SFOP001-2.025-0166-С01

Кампания МИСЛИ ЗЕЛЕНО! Земята го заслужава!

Недекларираният труд в земеделието - мит или реалност

Проект RAISE UP

VS/2013/001/0407

VS/2012/003/0305

Семинари и обучения

ФНСЗ работи по годишна програма за обучение по актуални теми, която е на разположение на заинтересованите синдикални активисти

Вижте предстоящите обучения

Сфери на дейност

Да си част от тази организация е въпрос на гражданска позиция и отговорност.

Ако се хващаш на работа в чужбина...

Провери за нередности