Новини

55 000 българи живеят днес в Италия (данните са към 31.12.2013 г.), от които 20 000 са мъже и 34 500 са жени. От тях 23 848 души работят в земеделието, от които 96,1% са със срочни договори.

В италианското земеделие и днес преобладават уродливи явления като: незаконно наемане на работа без трудови договори и чести случаи на експлоатация на труд, робски и полуробски условия на труд и живот, експлоатация и търговия с хора, замаскирани под благовидни юридически форми на трудови кооперативи - все практики, които са неприемливи в съвременното общество и нанасят сериозни социални и икономически поражения.

Как синдикатите се ангажират в борбата с тези грозни явления, бе въпросът, който двете ръководства обсъдиха в детайли и официално се ангажираха с конкретни действия в близкосрочен и средносрочен план, като подписаха Рамково споразумение за стратегическо сътрудничество. И двете страни се ангажираха да проучат подробно начините на заминаване от България и наемане на работа в Италия и да ангажират вниманието на всички ключови играчи на национално и европейско ниво, които имат правомощия да следят и контролират правилата при свободното движение на хора в ЕС. Освен това страните се ангажират да разработят и разпространяват информация, която да обезпечи потенциалните български работници в италианското земеделие със знания и конкретни възможности за действие при такива порочни практики. В София ще се изгради информационна точка, която да предоставя информация и грижи за заминаващите работници.

В италианските региони Емилия Романя, Венето, Ломбардия, Лацио и Калбрия ще се създаде мрежа от аналогични информационни точки, които да са в полза на вече работещите българи в Италия.

Двата синдиката се обединиха от необходимостта от по-тясно и конкретно сътрудничество във всички области, свързани с миграцията, трудови, социални и образователни  въпроси, с цел ефективна защита на трудови и граждански права.

Следващата официална среща ще се проведе през октомври в София, като се привлече вниманието на институции и медии за ефективни действия срещу социалния дъмпинг и уродливите форми на експлоатация на хора в наши дни.

В срещата участваха от българска страна Светла Василева и Валентина Васильонова, а от италианска страна – Стефания Кроджи – Генерален секретар на FLAI-CGIL, националният секретар по земеделието Джовани Минини, Серджо Гало, секретаря по международно сътрудничество и Александра Валентини, прес-секретар.

  • 001
  • 002

Други дейности

BG05SFOP001-2.025-0166-С01

Кампания МИСЛИ ЗЕЛЕНО! Земята го заслужава!

Недекларираният труд в земеделието - мит или реалност

Проект RAISE UP

VS/2013/001/0407

VS/2012/003/0305

Сфери на дейност

Да си част от тази организация е въпрос на гражданска позиция и отговорност.

Ако се хващаш на работа в чужбина...

Провери за нередности