- На 16.09.2024 г. се проведе първото събитие по проект ”Засилване на Социалния диалог в сектор Земеделие и Хранително-вкусовата промишленост“ SOCPL-2023-SOC-DIALOG– 101145621 на Европейската федерация на синдикатите от земеделие, хранително-вкусова промишленост и туризъм ЕФФАТ, на която ФНСЗ е член. Проектът е широкомащабен, обхваща над 10 страни от Северна, Южна, Централна, Югоизточна Европа, Централна и Източна Европа, двугодишен и се реализира с финансовата подкрепа на ЕС.
От ФНСЗ участие взеха наши синдикални активисти, председатели на СО от ССА и ДФЗ и членове.
- Целта на онлайн семинара бе повишаване знанията на всички партньори в сектора за значението на европейската Директива за адекватни минимални работни заплати и как чрез нея индиректно да се укрепи колективното трудово договаряне в сектора.
По време на събитието се дискутираха следните въпроси относно:
- Състоянието на Колективното трудово договаряне в страните от Северна, Южна, Централна, Югоизточна и Източна Европа и как то влияе на синдикалното членство и плътност чрез различни стимули за присъединяване, обхват на действие и допълнителни предимства за синдикалните членове;
- Какви са националните планове за действие в отделните страни, членки на ЕС и какви конкретни стъпки са направени в процеса на транспониране на ДАМРЗ;
- Конкретни идеи за развитие на националните индустриални отношения (напр. за стимулиране на членството в синдиката, за осигуряване на по-добри условия на работни места, за надграждане капацитета на социалните партньори, за осигуряване на сдружаване и ангажираност на работодателите, за създаване на подходяща среда за КТД.
- Представители на национални синдикални съюзи от Хърватска, Словения, Унгария, България и Полша посочиха ясно предизвикателствата пред КТД на национално ниво както и добрите практики в синдикалното движение във всяка една от държавите.
На участниците бяха представени две изключително интересни презентации на г-н Торстен Мюлер от Европейския синдикален институт /ETUI/ със сравнителен анализ на покритието с КТД във всички страни в ЕС и на г-н Стан де Шпигелер от Европейския съюз на работeщите в сектор услуги /UNI Europe/, който фактологично обоснова провеждането на нови политики по заплащането на труда чрез засилване на колективното договаряне в държавите членки и подчерта спешната необходимост за действия по имплементиране на ДАМРЗ в националните законодателства на страните от ЕС .