Във връзка с изпълнението на проект „Устойчиво развитие чрез социално партньорство“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 Институтът за социални и синдикални изследвания на КНСБ (ИССИО) изготви първи секторен анализ,
обхващащ две структуроопределящи за икономиката на страната ни икономически дейности „Селско стопанство“ и „Горско стопанство“. Анализът се изпълнява в рамките на Изготвяне на национална стратегия за догонващо нарастване на доходите от труд (по сектори ИД 21) на основата на изпреварващо икономическо развитие, с цел ускорено нарастване на реалното равнище на конвергенция във всички области на националното стопанство.
Анализът акцентира изключително върху динамиката на работната заплата в двете икономически дейности, както и върху развитието на другите допълнителни трудови възнаграждения, осигурени чрез сключените КТД на различни равнища.
Анализът има практико-приложна функция, предоставяйки на секторните синдикални лидери поглед върху настоящата позиция на сектора от гл.т. постигнатите нива на заплащане. В същото време той представлява своеобразна пътна карта за развитие на политиката по договаряне между секторните социални партньори. Представителите на синдикалните структури получават преглед на развитието в заплащането на браншово ниво и по какъв начин установените в БКТД начални основни работни заплати (ОРЗ) се съотнасят към: МРЗ, СРЗ за страната и СРЗ за икономическата дейност, Заплата за издръжка, инфлационния темп.
Въз основа на приложимите през двугодишния срок действие на БКТД основни заплати, анализът очертава още съотношенията на ОРЗ спрямо МРЗ. За редица длъжности по този начин се вижда, че при сегашният темп на нарастване на МРЗ е необходим механизъм/ ежегодно предоговаряне за актуализиране на работните заплати в БКТД. В противен случай длъжностите в сектора ще стават непривлекателни и неконкурентни на пазара на труда.
Анализът предоставя на браншовите синдикални лидери поглед върху динамиката на икономическите индикатори на тези предприятия/ организации, в които има установени синдикати и се провежда колективно договаряне. Благодарение на тази информация синдикатите имат още един аргумент в подкрепа необходимостта от ръст на доходите за работниците.
Анализът е достъпен на следния линк - Секторен анализ "Селско, горско и рибно стопанство"