Новини

В средносрочната бюджетна прогноза, в проекта за 2017г. за Министерството на земеделието и храните е предвидена разходна рамка в размер на 246 900,4 млн. лева, който е  в почти същия финансов размер за 2016 г. - 246 908,2 млн.лв.

 

Необходимо е да отбележим, че за първи път в Бюджет 2016г. на МЗХ бе увеличен разходния таван с близо 20 милиона лева и след многобройните настоявания от страна на КНСБ, ФНСЗ и МЗХ, от увеличената разходна рамка бяха прехвърлени пет милиона лева в разходи за персонал. Залогът за това бяха провеждане на структурни реформи в системите на МЗХ.
Увеличените по този начин средства за персонал дадоха възможност за увеличение на работните заплати от 5 до 15% на работещите във второстепенните разпоредители на земеделското министерство, в които заплащането не  беше  променяно от 2008 г.  
Факт е, че последни получиха увеличение на работните заплати работещите в Селскостопанска академия. Аситентите и главните асистенти от ССА получиха увеличение на работните заплати до 10% от 1.07.2016г., а за останалите научни работници и служители  промяната на трудовите им възнаграждения се очаква да стане факт едва от месец октомври. Промяната, предвидена в новият Законопроект на ССА, приет и одобрен от МС, ще даде финансова самостоятелност на Академията едва след обсъждането и приемането му в Народното събрание.

През тази година бе изготвено предложение от МЗХ за реформиране и на системата за борба с градушките, което също има своето финансово измерение.

Анализирайки процесите и структурните промени в 2016г., които ще продължат и в 2017г., твърдим, че за изпълнението на предвидените реформи са необходими допълнително финансови средства за:
• Селскостопанска академия – 21 милиона за разходи за персонал, което ще гарантира и увеличение на унизително ниските работни заплати в аграрната наука,
• Изпълнителна агенция „Борба с градушките” – 18 милиона лева за осъществяване на предвидените инвестиции за разширяване дейността на противоградовата защита.

В системата на „Напоителни системи” също се наблюдава критична ситуация. Независимо от предоставените 15 милиона годишно на „Напоителни системи“ ЕАД чрез ЗДБ за осъществяване на обществената услуга за защита от вредното въздействие на водите, дружеството е в критично финансово състояние, вследствие на неосъщественото финансиране и понесена несправедлива финансова тежест за извършени, възложени от държавата дейности в периода 2011 -2013 г.
С Постановление на Министерския съвет № 410 от 2014 година са предоставени на „Напоителни системи” ЕАД частично средства по §2  в размер на 4 166 666,67 лв без ДДС или 5 000 000 лв. с ДДС.
Досега на дружеството не са преведени останалите дължими средства в размер на 4 723 438,01 лв. без ДДС или 5 668 125,61 лв. с ДДС.
Поради липсата на средства в предходни години разходите за опазване от вредното въздействие на водите (ОПВВВ) са били свеждани до възможния минимум. Това дава своето сериозно отражение върху състоянието на системата, наблюдавано днес.
 Разчетите  сочат, че са необходими не по-малко от 19 млн. лв. на година за извършването на обществената услуга за защита от вредното въздействие на водите.
Извършените разходи за 2015 г., одобрени от комисията, определена от министъра на земеделието и храните са в размер на 18 460 264 лв. с ДДС. Към 31.05.2016 г. извършените разходи са в размер на 6 901 936 лв. Очакванията са разходите за 2016 година отново да надвишат авансовите средства, заложени в бюджета с над 3 млн. лв.
За възстановяване на ефективен и ефикасен хидромелиоративен сектор за икономически жизнеспособно, конкурентно земеделие, устойчиво на въздействията от измененията на климата и осигуряващо защита от вредното въздействие на водите е необходимо да бъдат предоставени и средства за инвестиции.

Изхождайки от представената ситуация по-горе и анализа на заложениете цифри и като се опираме на дългогодишните ни наблюденията на процесите в сектора, Федерацията изразява категоричната си позиция, че е крайно  необходимо:

1. Увеличение на  разходния таван на МЗХ с десет милиона лева.
2. От увеличения разходен таван да бъдат преразпределени  средства в размер на десет милиона лева в средства за персонал, което да даде възможност за увеличение на работните заплати с 15 % на работещите във второстепенните разпоредители.
3. Осигуряване на финансови средства в размер на 21 млн. лв. за  разходи персонал на ССА, което ще гарантира и увеличение на работните заплати с 15 %, за  предвидената  законова реформа.
4. От разходния таван да бъде увеличена издръжката с 2 милиона, тъй като повишението на МРЗ за страна за 2017г. с 40 лева е разчетено в лимита на издръжката.
5. За осъществяване на предвидените инвестиции за разширяване дейността на противоградовата  защита от държавния бюджет да бъдат осигурени 18 милиона лева за Изпълнителна агенция „Борба с градушките”.
6. За извършване на услугата за защита от вредното въздействие на водите, възложена на „Напоителни системи” ЕАД да бъдат отпуснати 19  милиона лева, а за инвестиционни разходи – 9 милиона лева.
                                                                                         
19.09.2016г.
София
Светла  Василева
Председател на ФНСЗ

Други дейности

BG05SFOP001-2.025-0166-С01

Кампания МИСЛИ ЗЕЛЕНО! Земята го заслужава!

Недекларираният труд в земеделието - мит или реалност

Проект RAISE UP

VS/2013/001/0407

VS/2012/003/0305

Сфери на дейност

Да си част от тази организация е въпрос на гражданска позиция и отговорност.

Ако се хващаш на работа в чужбина...

Провери за нередности