|
Първият семинар за изграждане на капацитет по проект BRIGHT бе организиран в България, съвместно с ЦРУО
На 7 и 8 септември 2021г. се проведе първият от 5-те семинара за изграждане на капацитет, ръководен от Labsus и ALDA. Българският партньор в проекта приветства BRIGHT партньорите, както и представителите на неправителствени организации, асоциации и публични администрации, интересуващи се от темите, обхванати от проекта BRIGHT: участие на общностите в процеса на вземане на решения и подходи, основани на пола в изграждането на политики.
По време на първия ден Грация Мошети (от Action Aid) представи темата за овластяването на жените, експлоатирани в селското стопанство. Тя сподели своя опит в областта, натрупан по време на проекта. Labsus представи преглед на две теми: участие на гражданите в европейски контекст от законодателна гледна точка (Chiara Salati) и използвани политики и инструменти за целта (Даниела Чафи). Освен това Паскуале Бонасора направи презентация на Пакта за сътрудничество като инструмент за изграждане на съюз между работници, НПО и асоциации и публична администрация, според опита на BRIGHT.
По време на втория ден семинарът продължи със следните панелисти от България: Диана Георгиева (експерт от ЦРУО), Валентина Васильонова (заместник-председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието и председател на Европейската федерация на синдикатите по храните, земеделието и туризма (EFFAT)), г-жа Валя Герасимова (секретар в Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) Монтана), Г-жа Таня Гунова (секретар в МКБТХ Пазарджик), г-жа Силва Викторова (старши експерт в Областна администрация Монтана) и г-н Румен Пецев (старши експерт в Агенция по заетостта, Бюро по труда Монтана). Лекторите обсъдиха превенцията и защитата от експоатация при вътрешноевропейската миграция, използвайки опита си на ниво политики и тяхното прилагане. Във втората част на семинара участниците бяха разделени на две групи, за да обсъдят заедно какви могат да бъдат следващите стъпки по тези въпроси. По-специално, дискусиите подчертаха, че видеоклиповете като инструменти за повишаване на осведомеността са много мощни за широко използване, както и съществуването на необходимост и желание за включване на повече публични институции.
|
|
|
|
Вторият семинар за изграждане на капацитет по проект BRIGHT бе организиран в Румъния
Вторият семинар за изграждане на капацитет в рамките на проект BRIGHT се проведе с представители от Румъния изцяло онлайн на 20 и 21 октомври 2021г. и бе куриран от CPE, Labsus, ActionAid и ALDA.
Като втори от петте семинара за изграждане на капацитет, в рамките на проекта BRIGHT, семинарът събра местни власти и неправителствени организации, които са готови да допринесат за увеличаването на общественото участие в техните общности и тези, които искат да окажат подкрепа на жени, които отиват на работа в чужбина.
Семинарът разглежда различни теми, включително: модели на инструменти за управление на общите стоки от европейски страни, модели на европейски подходи за участие на жените в местните политики, подход, използван в Италия за включване на жените мигранти, работещи в селското стопанство, в процесите на вземане на решения, добри практики на местно ниво в Румъния и България по отношение на общественото участие, превенция и защита срещу трудова експлоатация в контекста на миграцията, както и подкрепа, която местните институции и неправителствени организации могат да предоставят на работниците мигранти, преди да започнат работа в чужбина и след завръщането им.
Семинарът се проведе с участието на интересни лектори от Румъния и Италия: Ирина Сореску (от CPE Румъния); Grazia Moschetti (координатор на проекта от ActionAid Италия); Киара Салати, Даниела Чафи и Паскуале Бонасора (от Лабсус); Дан Бугариу (от Асоциация Smart City Timişoara и Alexandrina Dinga - CIVICA Association Iaşi) ; Флавий Илиони (Grupul de Inițiative Sociale LOGS); Александрина Динга (Сдружение CIVICA Iași); Мариус Даниел Бурча (ръководител на проектите за междуинституционално сътрудничество и национални превенции - Румънска национална агенция за борба с трафика на хора) ; Емилия Спуркачиу (от INCA Румъния) и Долинда Кавало (мениджър на проекта BRIGHT, от ALDA).
И в двата дни, с активното си участие, участниците дискутираха идеи, които предизвикаха разсъждения по въпросите на участието и изграждането на услуги, чувствителни към пола. По-специално, през първия ден, след презентациите на Киара Салати и Даниела Чафи от Labsus, участниците разсъждаваха по темата за участие чрез действие, за хоризонталната субсидиарности и за възможните законодателни препратки. Те също така обсъдиха концепцията за правото на грижа за общините и как гражданското общество може да изгради хибридни и споделени услуги и пространства в сътрудничество с публичната администрация. И точно това възнамерява да създаде Марчела Януци от LABSUS чрез пактовете за сътрудничество, които ще бъдат подписани в Италия. Сред действията на Пакта ще бъде създаването на Цитадела за споделяне, която ще бъде споделено пространство между асоциации и местни предприемачи, жени фермерски работници и общинска администрация с цел да им се предоставят съвместно управлявани услуги, за да се отговори за нуждите на селскостопанските работници и за разработване на предложения, съобразени с пола.
Споделената администрация, която се развива все повече и повече в Италия от около десет години, се поддържа от принципа на хоризонтална субсидиарност, който е включен в италианската конституция и не съществува в никоя друга страна. По време на семинара някои участници изразиха загриженост относно факта, че Румъния все още е в ранните си етапи по този въпрос. Диалогът, в който проектът BRIGHT дава възможност на партньорите да участват, обаче е много ценен за насърчаването на правото на общините и за размисъл как в други страни и други правни контексти можем да предложим практики и политики за тази цел.
На втория ден, след презентациите за опита от участието и борбата срещу трудовата експлоатация и трафика на хора в Румъния, дискусията продължи, за да се мисли конкретно за начините за обогатяване на пактовете за сътрудничество, които се подписват в Италия в рамките на проекта BRIGHT . Участниците работеха в групи, използвайки функциите на онлайн платформата и размишляваха върху възможни действия.
Дебатът подчерта въпроси като значението на изграждането на доверие, което е основа на сътрудничеството между гражданското общество и институциите и се нуждае от последователност и използване на подходящ език. Освен това беше подчертана основната роля на взаимоотношенията и свързването в мрежа на енергия и знание. Бе отделено специално значение на участието на децата на жените, които са неразделна част от „пътешествието“ на майките – децата, които остават и децата, които следват своите майки и които се нуждаят от подкрепа. Ето защо участието на училищата и междукултурните посредници в Пакта може да подобри тяхната ефективност. Всички тези действия могат да се обединят в рамките на Рамков пакт, който ще включва освен партньорите по проекта, възможни български и румънски институции и италианските региони на целевите територии. По този начин Пактът за сътрудничество ще бъде инструментът, който позволява, по думите на Паскуале Бонасора от Лабсус, „да се достигат големите цели с малки стъпки“.
|
|
|
|
Представители на български общини активно се включиха в работилница за местни политики
На 7 и 8 септември 2021г. екипът на ЦРУО съвместно с колеги от партньорските организации ALDA и LABSUS от Италия проведоха работилница за структурирането на работеща система за подкрепа на жени – сезонни работнички в чужбина. На срещата се включиха представители на местни институции от Монтана, Лом, Вълчедръм, Пазарджик и Стара Загора.
След кратко представяне на постигнатото до този момент в рамките на проекта в България и Италия, участниците се включиха активно в кръгла маса, в рамките на която представители на Федерация на независимите синдикати в земеделието, Местните комисии за борба с трафика на хора от Монтана и Пазарджик, областна администрация Монтана и Агенция по заетостта, дирекция „Бюро по труда“ – Монтана представиха постигнатото до този момент от техните организации и неизползваните още възможности най-вече в областта на превенцията.
Последвалата след това работа по групи даде възможност да се родят широк спектър от идеи и възможни решения. Сред тях, без да се търси изчерпателност бяха: картографиране на заинтересованите страни и създаване на местен експертен съвет, който да включва представители на читалищата на регионално ниво. Акцент бе поставен върху грижата за децата на родители, заминали да работят извън пределите на България - чрез редовни интернет връзки със семействата им, онлайн празнуване на празници заедно, базисни курсове за изучаване езика на приемащите страни. По-активно включване на здравните медиатори в организирането на комуникационни кампании, съвместно с местна власт и НПО също залегна като възможност, както и реинтеграция на жени, прекарали дълго време в чужбина и завръщащи се у нас.
|
|
|
|
Откриване на място за споделяне, наречено “Cittadella della condivisione” в Италия
“Cittadella della condivisione” в превод от италиански означава малко градче за споделяне. Това е отворено място за жени, създадено от жени. Представяхме си го като място за срещи, но и място, където да чувстваме, че правата ни са защитени. Цитаделата ще предоставя различна информация и ориентационни услуги в областта на правото, здравеопазването, работата и посредничеството за всички жени, които желаят да се възползват от това. Cittadella della condivisione отвори врати в четвъртък, 21 октомври 2021 г., с работно време от 16:00 ч. до 19:00 ч., като бюро за ориентация, популяризирано от Асоциация Cidis Onlus. Докато въведем другите услуги, посветени на нуждите на жените да се осъществят, очакваме с нетърпение да ви видим в нашия офис, разположен на площад Санта Мария ад Нивес в Скиавонеа. Ще се радваме също да изслушаме вашите идеи и нови предложения за възможни услуги, които бихте искали да намерите в това споделено пространство.
|
|
|
|
|
Информационен филм в подкрепа на българки, които ще работят в чужбина
Целта на този филм е да обогати знанията на всяка жена преди да замине на работа в чужбина, за да не стане жертва на трудова или сексуална експлоатация или трафик на хора. Във филма са разказани няколко истории, вдъхновени от истински събития. Проведени са интервюта с експерти по темата. Събрани са всички необходими стъпки, които да гарантират безопасността на жените, пътуващи в чужбина. Видеото вече добива популярност в социалните мрежи и се ползва с особен интерес от Агенцията по заетостта и EURES България.
|
|
|
|
|
Представяне на проекта BRIGHT на онлайн конференцията на EFFAT „Сътрудничеството създава решения“
Конференцията се проведе на 23 септември т.г., а сред гостите бяха Федерико Панкалди, Европейска агенция по труда (ELA), Кристиян Брагасон, генерален секретар на EFFAT, представители на профсъюзите от изпращащите страни и представители на неправителствени организации от държавите, които приемат сезонни работници. Основният фокус на тази среща беше подобряването на условията на труд на сезонните работници и засилването на сътрудничеството между организациите на сезонните работници и синдикатите.
Валентина Васильонова, вицепрезидент на Федерацията на независимите синдикати в земеделието, представи част от дейностите по проекта BRIGHT, реализиран в България, като добър пример за сътрудничество между заинтересованите страни. Тя показа информационните брошури и филм, които бяха направени по проекта. Васильонова обясни и каква е ролята на местните трудови медиатори, обучени в рамките на проекта и важността да се достигне до всеки един човек, който планира да работи в чужбина. Дори и до онези, които са представители на най-маргинализираните групи в България.
|
|
|
|
„Права през всички сезони“ – стартира кампания за сезонните работници
Всяка година до 850 000 граждани на ЕС работят на сезонна работа в друга държава от ЕС. Сезонните работници, наети през граница, имат широк набор от права, но предвид временния характер на тяхната работа, те са по-уязвими към несигурни условия на живот и работа. Пандемията Covid-19 влоши условията за сезонните работници и ги изложи на повишен риск за здравето.
За да повиши осведомеността на сезонните работници и наемащите ги работодатели относно съществуващите права, задължения и консултантски услуги, Европейският орган по труда стартира информационна кампания „Права през всички сезони“, в партньорство с Европейската комисия, мрежата EURES, Европейската Платформа за справяне с недекларирания труд, страни от ЕС и социални партньори.
За да научите повече за кампанията #Rights4AllSeasons, вижте тук:
|
|
|
|
|
"BRIGHT лидери на Венецианското биенале"
3 ноември 2021 г., Италиански павилион
|
|
|
|
|
„Справяне с недекларирана сезонна работа“ - игра, стартирана от Европейския орган по труда
Недекларираният труд излага работниците на множество рискове, подхранва нелоялната конкуренция и подкопава публичните финанси. Играта, наречена „Справяне с недекларирания сезонен труд“, има за цел да повиши осведомеността и да илюстрира какво може да се случи при ангажиране с недеклариран труд, практика, която сама по себе си е незаконна, но остава предизвикателство в целия ЕС.
Играта има за цел да създаде интерактивно изживяване за играчите, за да демонстрира как декларираната работа е от полза за всички нас. Играчите могат да избират свой собствен герой, да вземат решения и да създават своя собствена история.
Тя е създадена като част от кампанията Права през всички сезони, насочена към сезонните работници, стартирана от Европейския орган по труда, заедно с Европейската платформа за справяне с недекларирания труд.
|
|
|
|
|