След две години работа, пет международни семинара и дълги часове изследователска дейност, в Брюксел се проведе финалната среща на европейския проект E.A.T.S (101051555 — E.A.T.S. — SOCPL-2021-SOC-DIALOG) - Овластяване на агро-хранителната верига чрез социален диалог.
Срещата, на която се събраха отново 16-те европейски синдикални федерации, участващи в проект, бе открита от генералния секретар на EFFAT Kristjan Bragason, последвано от речи на всички партньори, включително CNR-Irpps, Fondazione Adapt, Coldiretti, Fondazione Fai-Cisl Studi e Ricerche, Anolf Puglia e Cuneo, Confederdia, Terra Viva, агро-хранителни съюзи на Франция, Северна Македония, Гърция, България, Испания.
След като детайлно бе проучено състоянието на социалния диалог в различните страни членки, изследователите по проекта събраха положителни примери за модел на договаряне и индустриални и профсъюзни отношения и след това се съсредоточиха по-специално върху четири точки: участие на работниците, интеграция на чуждестранни работници, обединяване на компании и тяхната организация във веригата на доставки, изискване за по-голям диалог с институциите. Указания как да бъдат разгънати тези четири точки в процесите на преговор са предоставени в ръководство с напътствия, преведени на съответните езици за всички страни-участници в проекта.
Оказа се, че днес се нуждаем от организационен модел на участие, който има европейски обхват, но това, което липсва, е обща рамка от правила, които могат да подкрепят и стимулират различните положителни преживявания в различни национални контексти. Социалният диалог със сигурност се потвърждава като двигател на процеса на европейска интеграция. Социалният диалог е метод за консултиране, включващ социалните партньори - асоциации на работодателите и организации на работниците - и национални или европейски обществени органи по въпросите на макроикономическия диалог и стратегиите за насърчаване на заетостта и социалната закрила. Същевременно развитието на бъдещия социален диалог в агро-хранителния сектор на европейско и национално ниво е свързано с прехода и екологичната устойчивост и опазването на територията, биологичното разнообразие и селските райони.