Едно от основните дейности по проект BG05SFOP001-2.025-0166-С01 е изготвяне и публикуване на анализ, който да изследва състоянието на нивото на сътрудничество и гражданско участие в секторните политиките на социалните партньори.
Въз основа на анализа е направена обективна оценка на потребностите на целевите групи и са идентифицирани пропуснатите ползи и възможностите за разгръщане на потенциала на инструментите за гражданско участие.
Цялостната разработката представя актуален преглед и информация по следните теми:
- Преглед и оценка на съществуващата институционална структура – Отраслов съвет за тристранно сътрудничество към МЗХ.
- Преглед и оценка на състоянието на социалния диалог и организационното участие в процесите на колективното договаряне в сектора – ОСТС, консултативни съвети, тематични работни групи по ОСП и др.
- Оценка на участието на социалните партньори в правенето на политики и вземане на решения.
- Актуална картина на постигнатото и тенденциите за развитие на социалното сътрудничество и социалния диалог в отрасъла-заинтересовани страни споделено управление на процесите и кризите в сектора и обществото.
- Основни проблеми в социалния диалог между партньорите на секторно равнище. Идентифициране на добрите практики. Идентифициране и на лоши практики в сектора, очертаващи тенденция за влошаване или липса на диалог, нарушаване на правото на колективно трудово договаряне и риск от възникване на колективни трудови конфликти.
- Основни изводи и препоръки към субектите в диалога и договарянето с варианти за действие и решение на проблемите за подобряване и включване в гражданското участие.
За целите на Анализът е използвана широка, проверена, официална и достоверна информация - статистическа информация, доклади, анализи,позиции и становища на Института по аграрна икономика, на Министерството на земеделието, храните и горите, на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, АЗПБ, БАКИБ, експертни становища и аналитични разработки на КНСБ.